Jak na konfliktní komunikaci v partnerství

28.01.2021

Už je to chvíli, co jsem přidávala článek. Ale v této měnící se době probíhají změny i v mém životě, především v mém vnitřním životě. A nějak rychle to uteklo. 

Nemohu říci, jestli jsem za tyto změny ráda nebo ne, prostě se to děje, tak s tím plynu.

Chtěla bych sdílet jak na konfliktní komunikaci v partnerství. Inspiraci jsem našla v knize "Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše".

Jedná se o metodu - Psaní dopisu partnerovi/partnerce. Používám ji vždy, když komunikuji dost emočně, neotevřeně a neláskyplně. Komunikace také lehce nebo i více připomíná boj.  Proč bych takhle měla komunikovat s člověkem, kterého mám ráda? Se kterým sdílím svůj život? Aby jsem se mu potom omlouvala a vysvětlovala a usmiřovala a... stále takhle dokola?  To mi přijde jako blbost. Tak jsem začala hledat... A našla jsem :-).

Psaní dopisu mi pomáhá pojmenovat si emoce, pocity, co se ve mně děje. Pomáhá mi přenést pozornost (ve velké míře nevědomou) z partnera na mě, do mě, dovnitř mě samé. Pomůže to mé mysli pochopit, proč jsem komunikovala a chovala se tak, jak jsem se chovala - nemožně :-) a tím se mysl zklidní, uvolní. Většinou objevím, že jsem komunikovala ze staré bolesti, názorů, postojů, představ... které vznikly v minulosti. Nebyla jsem v tu chvíli v přítomném okamžiku ani ve své podstatě. A to se právě učím! Potom, když se moje pozornost navrátí během čtyř bodů dovnitř, jsem schopná bodu číslo 5, který mě otevře lásce a přítomnému okamžiku.

Tady je postup:

  1. Vyjádři hněv - pomocné výrazy - zlobím se, naštvalo mě...
  2. Vyjádři smutek - pomocné výrazy - je mi smutno, že...
  3. Vyjádři strach - pom.výrazy - bojím se, mám strach, že...
  4. Vyjádři lítost - pom.výrazy - mrzí mě, že...
  5. Vyjádři lásku - pom.výrazy - mám ráda, miluji...

Potom si uvědom/napiš reakci, kterou by jsi chtěla od partnera slyšet. Jak by se Ti líbilo, aby na to reagoval. Tam mi často dojde, že jsem naštvaná proto, že nereaguje tak, jak mně by se to líbilo, jak já chci. Ale to je taky pěkná blbost! Vždyť on je on, tak to dělá po svém, je svobodná bytost! A zase je to zabývání se partnerem/kou a ne mnou.

Celé si to můžete jen přehrát v hlavě nebo si to napsat. Každý, co mu vyhovuje. Nevynechejte však žádný bod. Pokud je tomu partner/ka otevřen/a, sdělte to nebo mu/jí dejte přečíst celý dopis. Pomůže to i jemu/jí pochopit vaši reakci. Podporuje to také důvěrný otevřený vztah. Pokud to není možné, dopis klidně vyhoďte, byl důležitý pro průběh procesu tedy, pro vás.

Držím vám i nám pěsti, ať vyhraje světlo nad tmou, především v nás samých. Ať dokážeme využít výzvy, která se jeví jako vnější pro náš vývoj a posun k většímu vědomí a lásce. Ať objevujeme, co je moudrost.

Kdybyste k tomu měli jakékoliv dotazy, klidně napište, ráda vám odepíšu :-).